architect Photos & Videos

1 day ago

“MAI IL RISPARMIO É STATO COSÌ SOSTENIBILE” Le settimane della comodità dal 16/09 al 30/11/2019 Il nostro corpo è sempre in movimento, anche quando dormiamo Questo sistema vi si adatta perfettamente indifferentemente dalla posizione. Il cuore del sistema è il molleggio ergonomico che unisce stabilità e flessibilità su due strati. Entrambi sono formati da un totale di 80 trimelle in legno naturale caratterizzate da robustezza e flessibilità. Binari elastici in lattice naturale sostengono entrambi gli strati e conferiscono un alto grado di adattabilità. il molleggio si adatta in modo ideale a qualunque corpo indipendentemente da peso statura e anatomia. in caso di postura scorretta, per via di spalle larghe o lordosi, è possibile effettuare adattamenti in modo semplice e veloce, basta togliere o scambiare le trimelle nei punti desiderati che già si assume una posizione corretta cosi la colonna vertebrale verrà sollecitata molto meno e il corpo si rigenererà Per iniziare un nuovo giorno riposati e pieni di energie Venite a trovarci per una consulenza professionale #bed #bedroom #sonno #riposo #materasso #benessere #wellness #dormirenaturale #lifestyle #sportlife #customization #handmade #woodland #nature #wood #solidwood #architect #interiordesign #designfurniture #arredamento #design #modern #style #love #homedecor #ristrutturazioni #cortiprogettonatura

00
1 day ago

AK-UA po kërkon Arkitekt, Urbanist dhe Planifikues Urban për t’ju bashkuar stafit të saj. Studioja AK-UA është e specializuar në Arkitekturë dhe Planifikim Urban. Ekipi është energjik, i pasionuar me profesionin dhe punëtor. Qasja drejt profesionit është të bejnë më të mirën, gjithmonë në sfidë me vetveten për të arritur rezultatet optimale që sjellin risi, plotesojnë nevojat e klientit, gjithmonë në përputhje me kërkesat ligjore dhe etikën profesionale. "Profesioni jonë është punë, por mbi të gjitha pasion, ndaj buzeqeshja dhe kënaqësia profesionale është kusht i padiskutueshëm i çdo projekti" ! Çfarë pritet  nga aplikantët : -Të keni mbaruar studimet për Arkitekturë, Urbanistike ose Planifikim urban .-Aftësi në konceptim arkitektonik dhe urban, aftësi analitike dhe krijuese. -Aftësi për t’u përshtatur në punën ne grup, për të përballuar presionin dhe orë të gjata sipas kërkesave e nevojave të projektit. -Aftësi të shkëlqyera komunikimi verbal dhe me shkrim -Aftësi në përdorimin e programeve me bazë CAD (2D & 3D) dhe/ose GIS, programet e paketës Adobe, paketës Microsoft Office. -Etike profesionale të padiskutueshme dhe transparencë maksimale. Nëse mendon se mund të jesh pjesë e një ekipi të vogël, por energjik deshirojmë të dimë më shumë për ju! Dërgoni në adresën tonë : info @akua.al : Një shpjegim të shkurtër, jo më shume se 5 fjali, për interesat tuaja dhe si aftësitë dhe eksperienca juaj është e përshtatshme për studion AK-UA  Diplomën në Arkitekturë, Urbanistikë ose Planifikim Urban, CV dhe Portfolion ku janë të evidentuara 3-4 punë ju prezantojnë më shumë, duke shpjeguar dhe rolin që keni patur në çdo projekt. AFATI: 20 shtator 2019 SUKSESE! Aplikoni ! #pikark #job #pune #architect #urbanist #albanianarchitects #planifikimurban #punesim

00
1 day ago

فرانک لوید رایت ... او در 8 ژوئن 1867 به دنیا آمد و در سال 1959 در سن 91 سالگی از دنیا رفت. او در طول زندگی خود یک معمار، طراح داخلی و یک نویسنده بزرگ بود. وی بیش از 1000 ساختمان را در لیست کارهای خود قرار داد و فلسفه اش این بود که باید هارمونی بین انسان ها و محیط اطرافشان وجود داشته باشد، مفهومی که وی از آن صحبت می نمود معماری ارگانیک نام داشت. یکی از کارهای بسیار برجسته او، پروژه آبشار است که در سال 1935 طراحی شد. #architect #arcdaily #architecture #design #archilovers #cgincubatorbest #chaosgroup #exteriordesign #interiordesign #facade #render_contest #معماری #معماری_نما #معمار

00
1 day ago

The UP Balloon Table is a playful trompe l’oeil, the gold and silver balloons impress the illusion of a levitating glass table top. This piece captures the imagination and celebrates nostalgic creativity. Designed by Duffy London. #architects_need #architecture_addicted #designers_need #interior #minimalist #architecturalmodel #normanfoster #villa #design #architect #architects #parametric #parametricarchitecture #parametricdesign #skyscrapers #luxuryhouse #blozeen #archimodel #arch_impressive #architecture #architecturephotography

101
1 day ago

A cool shot by  @filipizr  taken in Copenhagen. Forms and perspective are👌🏼💯 Copenhagen is the capital and most populous city of Denmark. Have you ever visited the city? Definitely one of my favorites. _____________________________ What is your comment?? Tag your friend. FOLLOW  @all_desiign other my page: @archi_for_all to see amazing architectural design. #all_desiign to be future..... ___________

61
1 day ago

قطعا همه ما با تکنولوژی‌ حیرت اور بتن خود ترمیم اشنا هستیم اما مطئنم تا به حال شکل این باکتری های ارزنده و عجیبو ندیدیم... . #صفحه_مجازی_برندها @farvehome _____________________________ #فروه_هوم #فروه_بخشنده #ارشيتكت #طراحي_داخلي #معمارى_داخلى #مشاور_متريال #متريال_ساختمان #معماران #معماران_ایرانی #farvehome #farvehbakhshandeh #architecture #architect #interiordesigner #materialadvisor #materialconsultant

50
1 day ago

Thought use would all be bored of spray foam by now so here's so silver beads in a hole in the wall 😂 I'm old regs so my cavity is only 4 inches, it was pumped full of bonded beads this week 🙌 worth every penny 🎉 . . . #selfbuild #architecture #newbuild #selfbuildireland #renovation #diy #design #home #selfbuildhomes #inspiration #living #extension #construction #building #selfbuildireland #northernireland #house #newhome #like #love #countryhouse #countrylife #development #architect #architecture #drawing #likeforlike #sprayfoam #insulation

40
1 day ago

ﻳﺎد ﺑﮕﻴﺮیم ﻛﻪ صبر کنیم ﻣﻨﺘﻈﺮ ﺑﻤﺎنیم، زﻳﺮا ﻃﺒﻴﻌﺖ، ﺑﺴﻴﺎر ﺑﺴﻴﺎر آرام ﺣﺮﻛﺖ ﻣﻰﻛﻨﺪ و ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﻫﻤﺎن ﺣﺮﻛﺖ آرام ﻫﻤﻴﺸﻪ زﻳﺒﺎ و آراﺳﺘﻪ اﺳﺖ .... 🌱🌴 ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖ تخته سرو های روستیک. #شوقستان #چوب #چوبی #صنایع_دستی #تخته #تخته_سرو #روستیک #خانه #هنر #دکوراسیون #دیزاین #دستساز #صنایع_چوب #دکوراسیون_داخلی #ایده #خلاقیت #حمایت_کنیم #کافه #رستوران #wood #wooden #woodworking #wooddesign #nature #iranianhandmades #iran #design #architect #handmade

10
1 day ago

. 💡 #مالتی_سنسور #Quad #زیپاتو سنسور چهار کاره زیپاتو، ویژگی های سنسور امنیتی و محیطی دقیق را تنها در یک دستگاه ارائه می کند. قابلیت چندکاره بودن این محصول به شما این امکان را میدهد تا از باز و بسته بودن هر درب و پنجره ی مورد نظر و شدت میزان نور و دمای محیط اتاق ها و همچنین حرکت افراد مطلع گردید. . ویژگی ها – قابلیت تحریک پیغام هشدار سیستم های امنیتی – عملکرد با باطری، هشدار کاهش باطری – سنسور (درب و پنجره، حرکت، روشنایی، دما) – حفاظت در برابر سرقت – پشتیبانی از پروتکل بی سیم Z-Wave . 🏠خانه هوشمند کاسپین ارائه دهنده و مجری سیستم های هوشمند ساختمان 💠نماینده رسمی خانه هوشمند زیپاتو در شمال کشور Tel: 0911-275-3546 017-322-323-78 Website: www.caspian-smarthome.ir Email: info @caspian -smarthome.ir Telegram.me/caspiansmarthome @caspiansmarthome . #Smart_home #luxury_home #luxurydecoration #caspiansmarthome #architect #ceiling_speaker #motionsensor #touchpanel #خانه_هوشمند #هوشمندسازی #پنل_مرکزی_هوشمند #معماری_کلاسیک #دکوراسیون #ویلالاکچری #ویلاشمال #موزیک_دنس #اسپیکر_بلوتوثی #کلیدلوکس #تاچ_پنل #رقص_نور #گرگان #سنسور_حرکت #سنسور_دما #طراحی_داخلی #خانه_هوشمند_کاسپین

70
1 day ago

River stone

01
1 day ago

Saddle Peak House designed by Sant Architects! Photography by Joe Fletcher!

241
1 day ago

@housesaddictive • • • • • • Swipe Left To See More! What do you think? _ The Balnarring Retreat is a lake cabin beautifully integrated with the surroundings to embrace the nature. The retreat is designed by Branch Studio Architects Located in Balnarring, Australia 🇦🇺 Photos by @peterclarkephoto Via @restless.arch _ _ _ _ _ _ #interiors #interiorinspiration #realestate #homedecoration #interiorstyling #designers #architect #designdeinteriores #architecture #architecturephotography #homes #homeinspo #luxuryrealestate #interior4all #interiordecor #interiorstyle #luxuryhomes #interiordecor #interiordesign #renovation #homestyling #homeinspiration #housesaddictive

10
1 day ago

National Research Center for Endangered Species | Korea by @samoo_architects_official Samoo Architects & Engineers recently unveiled the design for the new National Research Center for Endangered Species which is to be located in Yeongyang-gun, one of the cleanest environmental areas in Korea. The complex is aimed to provide a hub for the study, education and research on rare plants and animals of the Koreanpeninsula. The masterplan of the complex tries to harmonise with the surrounding topographies while maintaining its functional features by dividing the complex into three zones; Core, Refresh, and Research. #architecture #complex #research #center #plant #environment #arch #architect #art #design #sustainability #green #korea #harmony #amazing #different #inspiration #artistsoninstagram

20
1 day ago

کد ملک: 13185 فروش خانه باغ ویلایی شمال متراژ زمین: 1000 متر مربع متراژ بنا: 160 متر مربع دوبلکسی بازسازی شده بسیار شیک خانه باغ بسیار دنج و لذت بخش تجربه زندگی آرام در شمال کشور محوطه سازی زیبا ترکیبی از درختان نویل 30 ساله و گردو و میوه های دیگر... . موقعیت: شهرستان کلاردشت دسترسی عالی به جاده چالوس و اتوبان جدید تاسیس امتیازات آب و برق و تلفن و گاز شهری دارای چاه آب سند شش دانگ @amlak_arike_ramsar 09113978611 صالحی املاک اریکه رامسر #luxury #luxuryhomes #luxurydesign #design #designer #view #mountain #engineer #engineering #architecture #architect #iran #mazandaran #ramsar #sea #villa #mountains   #realestate #love #رامسر #ایران #مهندس #طراحی #دیزاین #لاکچری #ویلا #آپارتمان #خرید #عشق #باغ

264
1 day ago

🍀😌This is my favorite song Take me past the outer courts Into the Holy Place Past the brazen altar Lord I want to see your face Pass me by the crowds of people The priests who sing your praise I hunger and thirst for your righteousness But it's only found in one place Take me into the holy of holies Take me in by the blood of the lamb Take me into the holy of holies Take the coal, touch my lips, here I am #music #takemein #lifetime #kutless #worship #life #goodday #justmoment #architect #dream #nevergiveup #justdoitstory #yougreatman #justdoit #startday #goodmoment #passion #motivation #change #speaklife #breathe #faith #love #borders #road #lifesawave #time #believe #believethat #eagle

40
1 day ago

01
1 day ago

Concrete extension and ground floor reconfiguration. #AtelierHomes

22
1 day ago

𝐊ɪᴛᴄʜᴇɴ𝐬 | 𝐃ᴏᴏʀ𝐬 | 𝐖ᴀʀᴅʀᴏʙᴇ𝐬 | ᴜ𝐏𝐕𝐂 | 𝐋ɪɢʜᴛ𝐬 | 𝐓ɪʟᴇ𝐬 | 𝐕ᴀɴɪᴛɪᴇ𝐬 𝐋ᴇᴀᴅɪɴɢ 𝐓ᴜʀᴋɪ𝐬ʜ 𝐁ʀᴀɴᴅ𝐬 𝗜𝘀𝗹𝗮𝗺𝗮𝗯𝗮𝗱 & 𝗥𝗮𝘄𝗮𝗹𝗽𝗶𝗻𝗱𝗶 . . . #kitchendesign #onewindowsolution #moooihome #kitchen #wardrobe #homedecor #interiordesign #interior #architecture #architecturedesign #islamabad #rawalpindi #lahore #karachi #turkishbrands #pakistan #architecturedrawing #turkey #atolye #quartzcountertops #sillstone #architecturedaily #architect #kitchen www.moooihomepk.com

50
4 days ago

Туристический комплекс «Замок Гарибальди» - это неоготический замок, который построен и оформлен в духе лучших традиций средневековой архитектуры, эпохи Возрождения, а также, Викторианской эпохи. Это по науке, а по ощущениям - нереальная реальность, буд-то попадаешь в другое измерение, и это не декорации, а просто другой мир! Спасибо, что бесплатно, что доступно, нереально шикарно и красиво! Редкий случай для России! У меня - гордость за то, что так тихо, скромно, без рекламы и сборов, без пафоса, с ежегодными красивыми изменениями: скульптуры, ресторан, сувенирный магазин, бассейн, мост, порт, карета, сервис конюшни, чеканка монет, фотосессии внутри замка! Очень хочется узнать историю семьи владельца, пообщаться с жителями Хрящевки, увидеть ещё работы архитекторов и дизайнеров, узнать, с чего все началось, и пообщаться с охранниками, узнать, как тут им работается и живётся! Ещё хочу побывать здесь вечером и ночью 🙈🙏🏻! Если бы было время на это все... но его не было, в следующий раз запланируем... 🙏🏻❤️ #замокгарибальди #замокгарибальди 🏰 #замок #россия #хрящевка #красота #история #историяроссии #архитектура #скульптура #современность #фентези #путешествие #сказка #бизнес #туризм #gotic #отдых #beautiful #beauty #beautifulart #beautifulplaces #wonderful_places #fantasy #art #architecture #architect #september #behappy #happy

557